Předchozí.htm','','scrollbars=yes,width=650,height=650)" Obsah Další
Lány

......V Lánech se podívejte na zámek (z venku), nabízí se vám i možnost k poobědvání a pak vyražte po našich stopách červeně značenou cestou směrem k přehradní nádrži Klíčavské. 


Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky.

Historie
 
Nejstarší písemná zmínka o Lánech je z r. 1392. Už tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Ke konci 16. století obec zakoupil Rudolf II. a na místě původní tvrze nechal postavit jednoduchý lovecký zámeček v renesančním slohu, který byl v průběhu 17. století zbarokizován. Lány - průčelí zámku
Na konci 17. století koupili zámek Valdštejnové. Hrabě Jan Josef z Valdštejna nechal v r. 1730 zvýšit lánský zámeček o první patro. Od počátku 18. století byly Lány v držení Fürstenberků, a to až do r. 1921, kdy lánský zámek zakoupil československý stát pro reprezentační účely hlavy státu. Zámek byl mnohokrát přestavován a jeho dnešní podoba je výsledkem přestavby z let 1902 - 1903. Poslední stavební úpravu zámku a jeho nejbližšího okolí provedl v letech 1921 - 24 architekt Josip Plečnik. Zámek stojí v ose zámeckého parku a tvoří jeho organickou dominantu.

Zámecký park
 
Rozsáhlý zámecký park byl založen okolo roku 1770. Jeho dnešní podoba je ovlivněna úpravami J. Plečnika. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky.

Lánská obora

Park v zadní části přechází v Lánskou oboru, která byla založena Valdštejny již roku 1713 a dnes je součástí chráněné krajinné oblasti (CHKO) Křivoklátsko. Obora je oplocená a veřejnosti nepřístupná. V oboře se nachází tzv. "Dohodový dub", u kterého byla v roce 1922 podepsána Malá dohoda. Asi 2 km od zámku se nalézá vila Amálie, kde se konají vládní schůzky. Dnes se obora rozkládá na území cca 3000 ha a slouží zejména k chovu ušlechtilé lovné zvěře (jeleni, daňci, mufloni, jeleni sika). Možnost pořádání reprezentativních honů byla též jedním z důvodů, proč byly Lány v roce 1921 zvoleny za přechodné a letní sídlo hlavy nového československého státu.

Tomáš Garrigue Masaryk
 
První prezident československé republiky, Tomáš Garrigue Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Po abdikaci na úřad prezidenta v roce 1935 mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo i se svou rodinou. Nakonec zvolil Lány jako místo posledního odpočinku pro sebe i svou rodinu. Hrob rodiny Masarykových se stal symbolem československé demokracie i v dobách totality. Po smrti T. G. Masaryka byl lánský zámek využíván sporadicky, jen v době druhé světové války zde bydlel státní prezident dr. Emil Hácha. Až prezident Václav Havel začal navštěvovat Lány opět pravidelně.

Do Lán se z Prahy dostanete po silnici směrem na Karlovy Vary (vzdálenost asi 35 km). Na lánském hřbitově je pochován první československý prezident Tomáš G. Masaryk a jeho rodina. Hřbitov je otevřen po celý rok. V obci je také malé muzeum T.G. Masaryka.

V kostele Jména Ježíš, který přiléhá k zámku, se konají pravidelné bohoslužby: ve čtvrtek a v sobotu od 17, v zimě od 16 hodin, v neděli od 15 hodin.
 
návštěvní doba parku (zpřístupněn od roku 1990): od 19. 4. do konce října: st, čt 14 - 18, so, ne, svátky 10 - 18
 
Zámek veřejnosti nepřístupný (dne 7.3.2000 poprvé v historii Den otevřených dveří).