S M 4 - c y k l o P o d m o k l y aneb močení na promrzlá chodidla !
Servisní jarní vyjížďka doslova nabita památkami a také plna defektů
nejen na cyklo-aparátech, ale i na aparátu pohybovém.
Cyklotrasa Plzeň-Plasy-Manětín-Rabštejn nad Střelou-Podmokly-Hořovice
Plánuje Kuba - ale také příroda, defekty a podnětné zajížďkové vstupy Rádi, pro které je má půda vždy úrodná ..
Milníky trasy vyjmenovány, servisní níže : - 29. km - prasklý nosič, Martin - servis Plasy (jsou zde taak hodní servismani) - 48. km - prasklé přední lanko Vojta - naštěstí náhradní lanko s sebou - 68. km - Martin - vyhozený záda (neopraveno)
ještě, že si Vojta nevzal své svařované celopéro !!!
Plaská p- 106. km - prasklé zadní lanko Vojta, ahorkatina
je geomorfologický celek, tvořící centrální část Plzeňské pahorkatiny. Rozkládá se ve vnitrozemí západních Čech, kde zaujímá převážnou část okresu Plzeň-sever a přilehlé oblasti okresů okolních (jih okresu Rakovník, severozápad okresu Rokycany, severozápadní polovici okresu Plzeň-město, severozápad okresu Plzeň-jih, severovýchodní okraj okresu Domažlice a východ okresu Tachov). Nejvyšším vrcholem je kopec Vlčí hora (704 m) u Černošína.
V Plaské pahorkatině je situováno centrum západních Čech, statutární město Plzeň, které zároveň představuje jediné velké sídlo na území celku. Menšími městy nad 5 tisíc obyvatel jsou Stříbro, Nýřany, Dobřany a Třemošná. Z dalších sídel stojí za zmínku např. Radnice, Kralovice, Kožlany, Plasy, Kaznějov, Horní Bříza, Město Touškov, Stod, Horšovský Týn (na hranici s Podčeskoleskou pahorkatinou), Kladruby či Černošín.
Střela (řeka)
Přírodní rezervace Střela se nachází jižně od Rabštejna nad Střelou. Rezervace se rozkládá v údolí a na svazích řeky Střely, přibližně od kamenného mostu v Rabštejně až po Kozičkův mlýn. Rezervace se nachází v nadmořské výšce od 380 do 528 metrů. Na území o rozloze asi 314 ha je chráněná teplomilná vegetace a rostlinstvo submontánního typu. Název řeky je údajně odvozen z pověsti, podle které kníže zastřelil havrana, jehož hejno rušilo knížecí družinu při lovu. V havranově žaludku se ukrýval očarovaný drahokam, pomocí něhož jakýsi cizinec zničil havraní hejno, které svou magickou mocí zaklelo hrad na vysoké skále nad řekou. Na připomínku události byl hrad pojmenován Havraní kámen (německy Rabenstein) a řeka podle knížecího šípu Střela.[3] V minulosti byly používány také názvy Lososnice, Sagitta (Šíp, Šipka), Schipka, Schinka a Schnella.
Každopádně trasa vlakem do Plzně, pokus socializace v Brně pokulhává a tak se vydáváme na první nocležiště jménem Kvočna.
MMyslivecký rybník u studánky jménem Kvočna_ Dobře osazená cestovní spižírna dokáže příjemně oživit už tak silně romntické místo u rybniční hladiny - 20. km - 1. noc
Horní Bříza a kaolinové doly Snídaně - 29. km - prasklý nosič, Martin - servis Plasy (jsou zde taak hodní servismani
Horní Bříza je lokalita v České republice, která je známá především pro své kaolínové doly a těžbu této suroviny. Historie těžby kaolínu v této oblasti sahá hluboko do minulosti a má bohaté dědictví spojené s průmyslovým využitím této zeminy.
Kaolín je typ bílé jílovité horniny, která se používá především v keramickém průmyslu, jakož i v papírenství, farmaceutickém průmyslu a kosmetice. Těžba kaolínu v oblasti Horní Břízy započala v 19. století a postupně nabyla na významu.
Na počátku těžby byl proces často velmi manuální a náročný, přičemž pracovníci ručně těžili kaolínovou horninu a odstraňovali ji z dolů. Postupem času se však technologie těžby zdokonalovaly a mechanizovaly, což umožnilo efektivnější a rozsáhlejší těžbu.
Během průmyslové revoluce a následujícího rozvoje průmyslového využití kaolínu se těžba v Horní Bříze stala důležitým hospodářským odvětvím. Vrchol jejího rozvoje byl dosažen v průběhu 20. století, kdy se zvyšovala poptávka po kaolínu jako důležité suroviny v průmyslu.
Nicméně, jako v mnoha jiných odvětvích těžby, se s přibývajícími lety začaly projevovat environmentální a sociální dopady těžby kaolínu. Problematika spojená s dopady na životní prostředí, jako je například narušení krajiny a vodních toků, vedla k zvýšené regulaci a ochraně těchto oblastí.
V současnosti těžba kaolínu v Horní Bříze nadále pokračuje, přičemž moderní technologie a postupy jsou využívány k minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. Klíčovým je hledání rovnováhy mezi hospodářskými zájmy a ochranou přírodního prostředí, aby se zajišťovalo udržitelné využívání těchto zdrojů pro budoucí generace. ChatGPT
Plasy - Santiniho umění stavět na vodě, aneb Bez vody se stavba zřítí
První panovnický cisterciácký klášter v Čechách, založený před více než 870 lety přemyslovským knížetem Vladislavem II. Během let 1661 až 1785 bylo opatství velkolepě barokně přestavováno podle ideí a plánů Jean Baptiste Matheye, Jana Blažeje Santiniho Aichela a Kiliána Ignáce Dientzenhoffera. Roku 1785 byl tento největší a nejvýznamnější český cisterciácký klášter zrušen, aby se o čtyřicet let později stal rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny, kteří si zde zřídili rodovou hrobku.
Santiniho koncepce řešení plaského kláštera je ztvárněna v plánu, který dnes najdeme v klášterním archivu rakouského Zwettlu. Znázorňuje návrh klášterního kostela, konvent, prelaturu a její zahradu, velkou sýpku na východ od prelatury a menší kapli severně od prelatury. V plánu chybí rozsáhlý hospodářský dvůr.
Stavby zahrnuté v tomto plánu můžeme dělit na dva druhy – stavby ze staršího období, které byly zamýšleny Santinim jako přestavby či dostavby (např. prelatura, velká sýpka) a nově vystavěné budovy. Z novostaveb byl realizován pouze konvent, na rozdíl od velkého klášterního kostela, osové kaple a přestavbě velké sýpky. Zamýšlená podoba prelatury nebyla dostavěna do navržené trojkřídlé podoby, pozměněn byl pouze vzhled zahrady, ke které přibyl ambit s osovým pavilonem. Santiniho tehdejší dokumentace byla přechovávána v klášteře. Tento dokument se oproti plánu ve Zwettlu liší v několika drobnostech, například umístění hlavní brány, podoba menšího kostelíka v ose hlavní cesty a nezmíněná přestavba velké sýpky. Kostelík Panny Marie Růžencové měl být zachován ve své podobě z počátku 17. století.
Řeka S t ř e l a a dvacatero brodů _ Velmi zajímavý vstup do Kubovy naplánované trasy, který se i přes ty nádherné vizuální zážitky nedotčené krajiny, vymstil i mně ..Po patnáctém brodu nohy už tak mrznou, že je nutné je alespoň na chvíli prohřát - močí.
Střela je řeka v západních Čechách známá především svým hlubokým kaňonovitým údolím. Délka toku činí 101,6 km. Plocha povodí měří 921,8 km². Název řeky je údajně odvozen z pověsti, podle které kníže zastřelil havrana, jehož hejno rušilo knížecí družinu při lovu. V havranově žaludku se ukrýval očarovaný drahokam, pomocí něhož jakýsi cizinec zničil havraní hejno, které svou magickou mocí zaklelo hrad na vysoké skále nad řekou. Wikipedia
Délka: 101,7 km
Rozloha povodí: 923 km²
Ústí do: Berounka
Průtok: 3 m³/s
Správce: Povodí Vltavy