Každoroční snaha omládnout nás poslední léta žene za burčákem víc než léta předešlá.
Celkem přímočará akce jihem Moravy - Břeclav - Milkulov - Drnholec a z5. I přes nepříznivou předpověď předčasné úrody vína a ukončení prodeje tohoto elixíru nám bylo nakonec dosytosti dáno. Nechyběla na závěr ani romantická noc ve vinohradu v úpatí Drnholecké rozhledny. Nabyvší energie byla znát především na závěr, kdy v peletonu jsme překonali průměrnou rychlost cca 25km/h oproti standardním 12cti km :).
Staroslovanské hradiště P o h a n s k o_
Pohansko leží jižně od Břeclavi, v magické krajině
Lednicko-valtického areálu. V době Velkomoravské říše se tu nacházelo
rozsáhlé nížinné hradisko s velmožským dvorcem, dvěma kostely,
pohřebištěm a rotundou, kde stávaly jak zahloubené zemnice, tak
velké domy na kamenných a maltových podezdívkách s krby, obklopené
řadou hospodářských stavení. Areál obepínal dodnes patrný mohutný
val.
Na místě někdejšího hradiště dnes objevíte zárodek volně přístupného archeoskanzenu; k vidění je například replika pohanského kultiště s dřevěnými idoly pohanských božstev či vahadlovou studnou. Expozice v nedalekém empírovém loveckém zámečku z roku 1812 vám názorně představí jak každodenní způsob života, obživy a řemesla velkomoravského centra, tak dějiny archeologických výzkumů na Pohansku. K vidění jsou originální předměty i jejich repliky, obrazy a filmy.
Zámeček
P o h a n s k o_
Zámeček Pohansko nechal postavit v letech 1811–1812 kníže Jan I. z Lichtenštejna. Návrh stavby vytvořil Josef Hardtmuth a Josef Kornhäusel.V současnosti je zámek majetkem města Břeclavi. V jeho prostorách je od roku 1998 umístěna archeologická expozice břeclavského městského muzea. Jsou zde představeny nálezy z vykopávek stejnojmenného slovanského hradiště, nacházejícího se severovýchodně od zámku.
Zámeček Pohansko je stavba obdélníkového půdorysu. Tvoří ji střední patrová budova se symetrickými přízemními trakty po stranách. Celým přízemím procházejí pilířové arkády. V severovýchodním průčelí prvního patra je lodžie s dvanácti iónskými sloupy. Fasáda je zdobena kruhovými medailony a obdélníkovými reliéfy s loveckými výjevy. Jejich autorem byl pravděpodobně vídeňský sochař Josef Klieber.
Zámek Randez-vous_
Lovecký zámeček byl postaven v klasicistním slohu roku 1812 na počest Jana I. Josefa z Lichtenštejna. Architektura je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO
Klasicistní lovecký zámeček byl vystavěn na počest vojevůdce napoleonských válek Jana I. Josefa z Lichtenštejna. Byl dokončen roku 1812 knížecím stavitelem Josefem Konrhäuselem podle projektu Josefa Hardtmutha. Romantická stavba je parafrází římských triumfálních oblouků. Hlavní fasády Dianina chrámu jsou členěny čtyřmi představenými sloupy, na něž dosedá atikové patro. Patky i hlavice sloupů jsou korintské. Architektonicky jsou obě hlavní fasády až po korunní římsu shodné. Atikové patro je na severní fasádě děleno vždy dvěma okny, na jižní třemi reliéfy, fasády jsou dále ozdobeny vždy dvěma reliéfy čtvercovými a dvěma rondely. Obě průčelí vyzdobil Josef Klieber alegorickými sochami, reliéfy s loveckými náměty jsou většinou inspirovány legendami o panenské bohyni Dianě (řecky Artemis). Boční fasády jsou symetrické, střízlivě řešené, nezdobené. Oblouk je z vnitřní strany zdoben 81 kazetami s dvojitým zapuštěným orámováním, do jejichž středů jsou zasazeny růžice. Stavba byla původně určena k letním a podzimním loveckým slavnostem. Interiér je rozdělen do čtyř nadzemních podlaži. První dvě jsou rozdělena obloukem, v pravé části je umístěno schodiště zaklenuté klenbami s lunetami, na stěnách je malované stínované kvádrování. V levé části je dnes dvoupodlažní byt správce a nad ním ve třetím podlaží malý salonek příležitostně užívaný k reprezentativním účelům. Dominantním prostorem celého zámku je bohatě štukem vyzdobený hlavní sál v atikovém podlaží o rozměrech 7x16 metrů. Komunikace mezi pravou a levou částí objektu je zajištěna propojením nad hlavním sálem. Architektura je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO.
Spěvákova
farma
jsou místa, kde by člověk zastavil
čas, krom růžového burčáku se nám rozprostřela na dubovém stole nabídka z místní domácí produkce, škvarková pomazánka,
rychlokvašky a různé jiné dobrótečky. Milí návštěvníci :), někdy nám život nadělí pěkná překvapení.
Jedno z nich se nám stalo. Ze dne na den jsme se stali opatrovníky
velké farmy a zahrady s vinohradem. Farmu postupně opravujeme.
Nyní pro vás připravujeme bedýnky s ovocem a zeleninou, které
rozvážíme přímo k vám domů. Můžete si přijít nakoupit přímo
na farmu a budeme moc rádi, když vezmete sebou i vaše ratolesti.
O aktuální nabídce, kterou můžete využít, vás budeme informovat
:).Děkujeme za přízeň a těšíme se s vámi na setkání :).Klára
a Adam
Zahradní 1316, Hlohovec, Jihomoravký Kraj, Czech Republic, m.me/spevakovafarma
http://spevakovafarma.cz/#!tab-curriculum
Volat 720 646 880
Sýrárna Farma Pálava
Co jsme minuli o jeden kilometr a minout jsme neměli ....
Sýrárnu v samém srdci Pálavy jsme otevřeli v roce 2014 a je zaměřena na výrobu kravských a nově i kozích sýrů, které ručně zpracováváme za použití regionálních potravin. Kompletní nabídku sýrů naleznete v naší značkové prodejně na adrese Vinná Galerie, Lužánecká 16, Brno.
Na návsi a v její východní části se nachází soubor nejvýznamnějších stavebních památek městyse, tvořený zámkem, kostelem, radnicí a farou.
Bývalá radnice
Zámek Drnholec – jednokřídlý dvoupatrový renesanční zámek stojí na skalní ostrožně vybíhající nad levý břeh řeky Dyje. Vznikl přestavbou staršího hradu během 16. století, za panství Tiefenbachů a následně stavební úpravou ve 30. letech 19. století.
Kostel Nejsvětější Trojice – pozdně barokní jednolodní chrám dle návrhu architekta Františka Antonína Grimma, vystavěný v letech 1750–1757.
Pozdně renesanční dvoutraktová budova radnice čp. 1 z konce 16. století.
Fara čp. 2 vedle kostela, původně loď románského kostela svatého Martina, roku 1757 přestavěná na faru.
Sloup se sochou Panny Marie na náměstí Svobody – Morový sloup na upomínku epidemie moru v letech 1714-1715. Sloup byl dokončen roku 1718, jeho autorem je třebíčský sochař Štěpán Pagan. Sloup je zhotoven z lasturnatého vápence dovezeného z oblasti Eggenburgu v Rakousku. V rozích jsou na pilířích sochy sv. Šebestiána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána a sv. Josefa. Náklady na zhotovení sloupu byly tehdy 350 zlatých.
Pozdně renesanční pylon ze 17. století zdobený ornamentem a reliéfními hlavami lvů.
Barokní socha svatého Floriána z 20. let 18. století od Štěpána Pagana.
Barokní socha svatého Jana Nepomuckého z druhé čtvrtiny 18. století.
Dřevěná rozhledna U Křížku z roku 2012, stojí západně od obce.
Drnholec - rozhledna U křížku
Celková výška rozhledny
11 m
Vyhlídková plošina
9,9 m
Vyhlídková plošina nad rostlým terénem
11 m
Vyhýbací plošina
5,3 m
Nadmořská výška
217 m.n.m.
Nadmořská výška vyhlídkové plošiny
228 m.n.m.
Počet schodů
52
Projektanti
Ing. Antonín Olšina, Ing. Martin Novák
Betonové konstruce
Dřevěná nosná konstrukce rozhledny je umístěna na železobetonových základových patkách z hutného vibrovaného betonu B20 s betonářskou výztuží 10 335 /J/ a 10 216 /E/, patky jsou vytaženy nad rostlý terén a vytvoří tak dostatečně vysoký sokl, který zamezuje negativnímu vlivu působení vlhkosti na nosnou konstrukci. Patky jsou po obvodu pod terénem propojeny železobetonovým základovým pásem s funkcí ztužidla (táhla). Točité schodiště má samostatnou základovou patku.
Dřevěné konstrukce
Hlavními nosnými prvky čtyřboké dvoupatrové rozhledny jsou šikmé sloupy z loupané kulatiny vzájemně spojené dvěma stropními konstrukcemi. Nosná konstrukce je v přízemí příhradová s ocelovými táhly s napínači. Stropní konstrukce jsou z hoblovaných smrkových hranolů, podlahy jsou fošnové, šroubované. Dřevěné je i zábradlí na plošinách. Všechny dřevěné prvky jsou opatřeny ochranným nátěrem proti hnilobě, vlhkosti a proti dřevokaznému hmyzu.
Ocelové konstrukce
Hlavním nosným ocelovým prvkem rozhledny je točité vřetenové konzolové schodiště, které je tvořeno vnějším zábradlím z ocelových prvků a vnitřním madlem na vřetenové rouře. Schodiště má 52 schodišťových stupňů rozdělených do dvou točitých ramen (27 x 190/256 mm + 25 x 190/256 mm) s jednou vyhýbací plošinou v 1.podlaží. Dalším hlavním prvkem jsou ocelová táhla ve svislé nosné příhradové konstrukci s ocelovými napínači. Všechny hlavní prvky jsou opatřeny ochranným žárovým zinkováním pro venkovní prostředí.
Renasanční měšťanský dům ze 17. století, Dolní Věstonice
Renasanční měšťanský dům ze 17. století v srdci Dolních Věstonic
Stav před rekonstrukcí, přízemí objektu obezděno v 50. letech.
Objekt byl postaven v duchu renesanční městské architektury, obdobné stavby byly v okolí časté. Zachovalý je obdobný objekt v nedalekých Pouzdřanech. Objekt byl dlouhou dobu ve velmi špatném stavebně technickém stavu, uliční podloubí bylo zřejmě z tohoto důvodu v 50. letech
obezděno, neboť začínala postupná destrukce kleneb nad podloubím, narušení a posléze rozdrcení pískovcového rohového sloupu, vynášejícího patro. Stěna průčelí byla taktéž vážně staticky narušena. Zničené klenby byly nahrazeny dřevěným stropem a později valenými klenbami do I profilů. Před započetím rekonstrukce byla střešní krytina zničená krovy byly v dezolátním stavu, částí objektu prorůstala vegetace. Okenní a dveřní otvory byly zatlučeny zchátralými deskami, dům byl před zřícením. Objekt se podařilo zachránit stavebníkem, který přistoupil na
celkovou rekonstrukci s maximálním zachováním původních konstrukcí a celkového hmotového řešení objektu. Funkční využití zahrnuje nenáročné komerční prostory v přízemí a patře návesní části, do dvora jsou řešeny soukromé prostory vlastníka objektu. Rekonstrukce byla po celou dobu realizace pod odborným dohledem pracovníků památkové péče.
Renasanční měšťanský dům ze 17. století v srdci Dolních Věstonic má bohatou historii.
V současné době slouží jako penzion, kavárna a plzeňský výčep. Uzavřený dvůr, zahrada s krytým bazénem (4 x 9 m) a prostorné apartmány nabízí ideální podmínky pro rodinnou dovolenou. Na zahradě dále naleznete také zahradní sprchu, lehátka, prostor s ohništěm, venkovní stolní tenis a pro cyklisty je zde k dispozici prostorný přístřešek na kola. Kavárna v přední části objektu má v nabídce mimo jiné kávové speciály z vlastní pražírny a plzeňský výčep ve dvorním traktu nabízí profesionálně točená piva a pochoutky z grilu