B o n j o u r ! Mesdames et Messieurs S k o t s k á _v y s o č i n a
Květen 2015, co se týče trasy ...slovy Kuby .. neni to na tri dny moc kratka trasa?
S k o t s k á _v y s o č i n a
(anglicky: Highlands) je pohoří na severu Velké Británie, resp. Skotska. Na tomto území se vyskytuje mnoho jezer (lochs) a horských údolí (glens). V minulosti se v celé této oblasti mluvilo gaelštinou a oblast byla politicky rozdělená do mnoha rodinných klanů. V současné době je oblast velmi řídce osídlená a její krajina je považována za jednu z nejmalebnějších v Británii.
G l a s g o w (Glaschu skotskou gaelštinou) je největší skotské město a po Londýnu a Birminghamu třetí největší ve Spojeném království. Leží v nejprůmyslovějším pásu země, mezi zálivy (ang. firths) Firth of Clyde a Firth of Forth. Žije v něm podle posledních údajů 620 000 obyvatel. Městem protéká řeka Clyde a menší řeka Kelvin. Leží přibližně 60 km západně od hlavního města Skotska Edinburghu. Městem se stalo v roce 1175, jako součást království Strathclyde. Od roku 1929 fungovalo jako samostatný správní celek a to až do roku 1975, kdy se stalo součástí kraje Strathclyde. Od roku 1996 získává opět podle nového členění status městské správní jednotky. V dnešní době je Glasgow velice turisticky populární. Po Londýnu a Edinburghu je to třetí nejnavštěvovanější město Velké Británie. Často je to také výchozí město pro turisty, kteří směřují za cíli do celého Skotska. Tomu napomáhá vyspělá infrastruktura.
.
|
Edinburg
Edinburgh (skotskou gaelštinou Dùn Èideann) je univerzitní město ve Velké Británii. Nachází se ve Skotsku, jehož je také hlavním městem. Leží na východě země, na pobřeží Severního moře, u zálivu Firth of Forth. Edinburgh je, spolu s Glasgow, administrativním a kulturním centrem Skotska, kde zasedá Skotský parlament a kde se každoročně koná tradiční festival, mezinárodní filmový festival a třeba také Edinburgh Military Tattoo. Město každoročně navštíví na 13 miliónů turistů. Dominantou tohoto historického města je zdejší hrad, Arturovo sedlo a Scott Monument. Edinburghu byl přidělen titul královské město ve 12. století, kdy byl ještě součástí hrabství Střední Lothian. Dnes je Edinburgh samostatná správní jednotka, a to od roku 1929. Město se vyznačuje chladným a větrným podnebím (převážně v zimních měsících). Dle posledního sčítání k 30. červnu 2007 žije ve městě 477 380 obyvatel. V roce 1995 bylo město zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
|
Bonaly Reservoir, Edinburgh EH13
Není možné nepoznamenat si tento kouzelný nechtěný bod naší cesty ...
Historie
Edinburgh založili Římané, když zde vybudovali vojenský tábor. Hrad byl postaven za krále Edwina z Northumberlandu. Některé jeho části pocházejí z doby kolem roku 1100. Malcolm III., zakladatel skotského královského rodu, si ho jako první vybral za své sídlo. Později se stal sídlem skotských králů královský palác Holyroodhouse, včetně královny Marie Stuartovny, která byla popravena v Anglii roku 1587. Holyrood je v současné době britským korunním majetkem. V roce 1437 byl Edinburgh vyhlášen hlavním městem Skotska. Od roku 1603 město přišlo o titul sídelní město krále a od roku 1707 až do roku 1997 se ve městě nescházel ani skotský parlament. Počátkem 18. st. byly vysušeny bažiny pod hradem a začala výstavba Nového Města (New Town).Současnost[editovat | editovat zdroj]
Současnost je spojená s turismem a s ním spojeným obchodem a službami. Edinburgh každoročně navštíví desítky tisíc návštěvníků z celého světa. Dále je významné finančnictví. Edinburgh je rovněž centrem politiky, sídlí zde skotský parlament..
|
Trip - 1.den
Loch Awe je třetí největší jezero ve Skotsku. Na jeho ostrovech se nachází několik zřícenin hradů a nejznámějším z nich je Kilchurn Castle.
Město - Inveraray .V přístavu v Inveraray kotví loď Arctic Penguin, přeměněná v námořní muzeum.
Oban (An t-Oban ve skotské gaelštině) je město na západním pobřeží Skotska. Je to hlavní město oblasti Argyll and Bute. Město má 12 000 stálých obyvatel, během turistické sezóny hostí navíc přibližně stejný počet turistů. Mezi pamětihodnosti města patří především monumentální zřícenina amfiteátru, která byla (záměrně jako zřícenina) vybudována na konci 19. století bohatým romantikem. Ve městě se také nachází přístav a palírna skotské whisky značky Oban.
|
Trip - 2.den
Connel Bridge je konzolový most , který se klene nad Loch Etive ve Skotsku. Most se klene A828 silnicí přes nejužší část jezera, napájené vodopády Lora . Má rozpětí 524 stop ( 160 m) . Velké rozpětí bez podpůrných prvků bylo řešeno masivní konstrukcí vzhledem k silným přílivových proudům. Most byl realizován pro železnici z Obanu, která byla otevřena dne 20. srpna 1903. Téměř 2600 tun oceli bylo použito v jeho konstrukci a stálo téměř £ 43.000. Po dokončení měl delší rozpětí , než jakýkoli jiný železničního mostu v Británii kromě Forth Bridge. Návrh provedl John Wolfe Barry.Skotský hrad Stalker se nachází v oblasti Argyll a Bute v západní části země. Byl vystavěn cca v roce 1320 na přílivovém ostrůvku, který je v zálivu Loch Laich, součást většího Loch Linnhe. Natáčel se zde mimo jiné film Monty Pythonů - Monty Python a Svatý Grál, nebo film Highlander.Glen Coe, jedno z nejslavnějších a největších skotských údolí, se nachází v oblasti Skotské vysočiny mezi městy Kilin a Fort William a je považováno za jedno z nejkrásnějších míst Skotska. Je součástí národní přírodní oblasti Ben Nevis a Glen Coe a vyznačuje se pestrou faunou i flórou. Toto úzké 16 km dlouhé údolí je vytvarováno ledovcem a po obou stranách sevřeno divokými a strmými horami. Vstup do údolí z východu, který je střežen skalnatou pyramidou hory Buachaille Etive Mor – Velký pastýř Etive – vede přes průsmyk Glencoe až do úzkého horního údolí. Jižní straně dominují tři masivní shrbené vrcholky známé jako Three Sisters, zatímco severní stranu uzavírá souvislá stěna zakončená ostrým vrcholem hřebenu Aonach Eagach (Wilson, 2011). Rozeklané horské pásmo charakterizuje ohromující scenerie, přes kterou se jakoby poslušně vine hlavní silnice. Kromě svého přírodního bohatství zaujme i svou bohatou a temnou minulostí. Údolí Glen Coe nechvalně proslulo příšerným masakrem klanu MacDonaldů v roce 1692. 38 příslušníků rodu MacDonaldů z Glencoe zde tehdy bylo zavražděno z důvodu odmítnutí přísahy novému králi Vilému Oranžskému. Dalších 40 žen a dětí bylo upáleno ve svých obydlích. Jako vzpomínka na tuto dramatickou událost zde stojí památník (Humphreys, 2007).Skotská náhorní plošina Rannoch Moor je pustá krajina močálů a bažin při vstupu do údolí Glen Coe v západní části Skotské vysočiny. Zaujímá rozsáhlou plochu neobydlené a neobyvatelné krajiny, kterou tvoří mokřady, jezera, vřesem pokryté kopce, žulové balvany a několik pokroucených větrem ošlehaných borovic, to vše v nadmořské výšce přes 300 m.
Bridge of Orchy
|
Trip - 3.den
Loch Awe je třetí největší jezero ve Skotsku. Na jeho ostrovech se nachází několik zřícenin hradů a nejznámějším z nich je Kilchurn Castle.
Město - Inveraray .V přístavu v Inveraray kotví loď Arctic Penguin, přeměněná v námořní muzeum.
Oban (An t-Oban ve skotské gaelštině) je město na západním pobřeží Skotska. Je to hlavní město oblasti Argyll and Bute. Město má 12 000 stálých obyvatel, během turistické sezóny hostí navíc přibližně stejný počet turistů. Mezi pamětihodnosti města patří především monumentální zřícenina amfiteátru, která byla (záměrně jako zřícenina) vybudována na konci 19. století bohatým romantikem. Ve městě se také nachází přístav a palírna skotské whisky značky Oban.
|
|