Sázení růží
Sázení růží v bio-obalech „Plant-o-fix“
Patentovaný bio-bal firmy Kordes umožňuje nejsnadnější způsob sázení růží bez rizika poškození kořenového balu. Růže je již od výrobce zasazena ve speciálním rašelinném bio-obalu, který je vložen do plastového kontejneru. Před zasázením růže se vyjme rostlina z plastového kontejneru a ponechá se v rašelinném bio-obalu, se kterým se i sází. Před zasazením se růže v bio-obalu nevkládá do nádoby s vodou, aby se bio-obal nepoškodil. Postup sázení (velikost jámy, výška sázení, zalévání) je stejný jako při sázení růží ve standardním kontejneru – viz níže. Rašelinný bio-obal se během několik týdnů v zemi rozloží.
Sázení kontejnerovaných růží
Těsně před vysazením růže, ponořte kontejner asi na 2 minuty do nádoby s vodou. Kontejner nechte ponořený, dokud ze substrátu vycházejí bublinky vzduchu. Tímto způsobem zajistíte dostatečné provlhčení substrátu, ve kterém je růže zasazená.
Pomocí rýče nebo rycích vidlí vytvořte jámu, která bude dvakrát tak širší a hlubší než je velikost kořenového balu. Dno i boky načechrejte rycími vidlemi a na dno dejte kvalitní zahradní substrát nebo vyzrálý kompost.
Růže umístěte tak, aby místo štěpování bylo cca 5 cm nad úrovní terénu. Místo štěpování poznáte podle specifického „uzlu“ na výhonu, nad kterým se růže začíná větvit.
Zeminou přihrňte sazenici růže tak, aby se kolem rostliny vytvořila nízká hráz, která zabrání úniku vody při zalévání. Rostlinu po zasazení dostatečně prolijte vodou. Rostlinu zalévejte hlavně v období sucha, dokud rostlina spolehlivě nezakoření.
Sázení prostokořenných růží
Zásadní pro dobré zakořenění rostliny je výběr kvalitního materiálu. Věnujte tedy pozornost již samornému nákupu sazenice růže. Před samotnou výsadbou prostokořené růže je nutné sazenici růže upravit. Výhonky prostokořenné růže zkraťe ostrými nůžkami na délku cca 15 cm. Rovněž mírně sestřihněte konečky kořínků. Poté rostlinu vložte do nádoby s vodou a nechte ji celou ponořenou 12 až 24 hodin před vysázením.
Růži sázejte do kvalitního substrátu. Nejlépe se jim daří v hlinito-písčité půdě. Pokud nemáte dostatečně kvalitní zem, vytvořte širokou a dostatečně hlubokou jámu (min. 60 cm) a růži sázejte do kvalitního substrátu určeného pro růže. Při samotném sázení růže dbejte na správnou hloubku umístění sazenice. Očko by mělo být cca 5 cm pod povrchem zeminy.
Zeminou přihrňte sazenici růže tak, aby se kolem rostliny vytvořila nízká hráz, která zabrání úniku vody při zalévání. Rostlinu po zasazení dostatečně prolijte vodou. Substrát pak udržujte trvale vlhký, dokud rostlina nezakoření.
Rostlinu je třeba chránit před mrazem. Důležité je zajistit ochranu v místě očka. Při podzimním sázení, ale i brzy z jara navršte zeminu směrem k očku tak, aby toto místo bylo maximálně chráněno před mrazem. Růže je rostlina kvetoucí na čerstvém dřevě, proto jí nevadí jarní střih. Vyžene nové výhony, které kvetou hned prvním rokem.